Search

Zarf geçmiş yıllardan bu yana,  yazılı mektup ya da telgraf örneklerini içine koyarak belirli bir adrese göndermek amacıyla kullanılan araç-gereç şeklinde bilinir. Ancak günümüzde zarf, kullanım alanları önemli ölçüde gelişmekle birlikte, büyük veya butik firmaların yanı sıra pek çok işletmenin de müşterilerine karşı kurumsal kimliklerini yansıttıkları ürün görevi görür. Zarfın kurumsal yaşamda, katalog, kartvizit ve antetli kağıt kadar rolü vardır. 


Zarf Tasarımı 

Zarf tasarımı, varak, gofre, lak, pantone renk, CMYK renk ve ofset yaldız gibi tekniklerle bütünleşerek yapılır. Ayrıca zarf tasarımı içerisinde kullanılan kağıtlar birbirinden farklı seçeneklere sahiptir. Ağırlıklı olarak kuşe kağıt tercih edilirken, Bristol karton, fon kartonu, dokulu ve hamur kağıt çeşitleri ile üretilmesi de mümkündür. Gramajlar kuşe kağıtlarda 200 gr ile 350 gr arasında değişirken, Bristol kartonlarda 300 gr ile 350 gr, hamur kağıtlarda da 110 gr, oranlarında ayarlanır. Kurumsallığı öne çıkaran zarflarda, renkler son derece önem taşır. Firma müşterileri zarflarda o firmaya ait logo ve amblem görmek istediği için, daha çok dört renkten oluşan baskı teknikleri uygulanır. Bunun yanında, tek renk ya da iki renk teknikleriyle de zarf tasarımı yapılabilir. 


Zarf Çeşitleri

Birbirinden farklı amaçlara hizmet eden zarf çeşitleri bulunur. Zarf çeşitleri kullanım amaçlarıyla birlikte aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  1. Yazışma Zarfı: Yazışma zarfı, diplomat zarf ve bukle zarf şeklinde ikiye ayrılarak tasarlanır. Genellikle mektup ya da şirket faturalarını ilgili birimlere göndermek amacıyla kullanılır. Ölçüleri 105x240 mm ile 110x240 mm arasında değişir. 
  2. Davetiye Zarfı: Davetiye zarfı adından da anlaşılabileceği gibi, düğün, nişan, etkinlik, organizasyon ve toplantı davetlerine yönelik hazırlanır. Standart veya özel ebatlarda tasarlanabilirken, krem, beyaz, siyah ve kırmızı renkleri öne çıkar. Ölçüleri ise 12x22’den 17x25’e kadar çıkabilir. 
  3. Torba Zarf: Torba zarf, kurumsal şirketlerde en çok rastlanabilen zarf çeşitlerindendir. Şirketlerin hem özel yazışmalarını hem de numunelerini taşıma özelliğine sahiptir. Üzerlerinde firma amblemleri vardır. Ebatları istek bazında 130x170’den, 370x370 mm oranına kadar artabilir. 
  4. CD Zarfı: CD ya da DVD leri korumak amacıyla tasarlanan zarflardandır. Kartondan, yapıştırmalı ve kağıt pencereli olmak üzere üç ayrı türde elde etmek mümkündür. CD zarfı tasarımında, kağıt üzerinde hafifi çukurluklar oluşturabilen tipografi baskı tekniği kullanılır. Kişisel talebe göre, gofre kabartma, selefon, lak, UV lak ve varak baskı teknikleri de uygulanabilir. 
  5. Hava Kabarcıklı Zarf: Hava kabarcıklı zarf, içine koyduğunuz malzemeleri suya ya da olası çarpmalara karşı koruma özelliği taşır. Aciliyet durumu belirtilen evrakları göndermek için kullanılır. Üretimi ise 1. Hamur ve 120 gr. kağıtlardan yapılır. Kraft, şamura gibi kağıt seçeneklerinin bulunmasının yanında da, kişisel talebe göre her tür baskı tekniğiyle hazırlanabilir. Özellikle firmalar tarafından çok ihtiyaç duyulması nedeniyle de, en az 200 adetten başlayarak sipariş edilir. 
  6. Zarf çeşitleri yukarıda sıralanan haliyle görünse de, firma yetkililerine ve kullanıcılara son derece geniş yelpazeler sunmaktadır. Bu yelpaze, röntgen zarfı, kartvizit zarfı, mektup zarfı, fantezi zarfı, pasaport zarfı şeklinde uzayabilir. 


Zarf Fiyatları

Zarf fiyatları, zarfın niteliklerine, tasarım sürecinde kullanılan renklere ve baskı tekniklerine göre farklılık gösterir. İhtiyacınıza göre sipariş edebileceğiniz her türlü talebinize yönelik Seka Basım ve Reklam Matbaa ekibi olarak hizmetinizdeyiz. Tasarımınızı şirketinizin logosu, iletişim bilgileri ve dilediğiniz grafik tasarım çizgileriyle oluşturabilirsiniz. Basım sürecini tüm aşamalarında yüksek teknolojili ve kaliteli tekniklerle bütünleştirip, bütçe dostu fiyatlarla adresinize kolaylıkla teslimini sağlıyoruz. Siz de kurumunuzun tanıtımını en iyi şekilde yapma taraftarıysanız, acele edin ve bizimle iletişime geçin!

 

 

 

İLETİŞİME GEÇİN

İletişim Formu