Search

Katalog Nedir?

Reklam ve tanıtım stratejileri hemen hemen bütün firmalarda önem taşıyan faktörler arasında yerini alır. Bu stratejinin parçalarından biri de firmaların kendi içlerinde yürüttükleri işleri ilgi çekici görsellerle anlatan kataloglardır. Katalog nedir? Diye sorduğunuzda, ticarete yönelik faaliyet gösteren kuruluşların ürün veya hizmetleriyle ilgili müşteriye bilgi vermek ve tanıtımlarını gerçekleştirmek amacıyla kullandıkları kitapçıklar bütünü şeklinde tanımlandığını görürsünüz. Ticari ya da ürün ağırlıklı olacak şekilde ikiye ayrılabilirler. 


Katalog Basımı

Kataloglar önceden belirlenen sıra ve düzen dâhilinde hazırlanır. Hazırlanış aşamasında, görsel materyallere yer verilebileceği gibi, ürün ya da hizmetle alakalı yazılı bilgiler de ağırlık gösterebilir. Ürün satışını teşvik eden katalog basımı yapılırken, görsellik olabildiğince öne çıkarılmalı ve ürünlerin ilgi çekici fotoğrafları kullanılmalıdır. Ticari amaçlı katalog basımlarında ise, verilen hizmetleri daha iyi sunabilmek adına müşterileri hedef kitle alarak onların ihtiyaçları doğrultusunda, yazılı materyallere yer verilmelidir. Katalog basımı esnasında, CMYK, pantone renk baskı, gofre kabartma, varak yaldız( gümüş yaldız, hologram yaldız, renkli yaldız, ofset yaldız) ve lak (kısmi lak, kabartma lak, kumlu lak) gibi teknikler kullanılır. Bu teknikler sayesinde daha şık bir görünüm elde etmek mümkündür. İplik dikiş katalog, tel dikiş katalog, Amerikan cilt katalog, spiralli ve sert kapaklı katalog çeşitlerinde de satışa sunulur. 
Katalog Boyutları


Kendi talebinize göre katalog boyutları belirleyerek sipariş vermeniz mümkündür. Katalog boyutları içerisinde A4 ve A5 oranındaki kağıtlar daha çok tercih edilir. Tasarımlardaki renk seçimini yaparken, kurumunuzun faaliyet alanı ile logosunu göz önünde bulundurmalı, bu sebeple de daha önceden katalog kapak örneklerine mutlaka göz atmalısınız. Kuşe kağıtlara basılarak hazırlanan kataloglar, görselliği dikkat çekici bir görünümle yansıtmalarının yanında, kurumunuza kalite ve saygınlık kazandırırlar. Kapak kısımları da parlak veya mat olacak şekilde ayarlanır. 


Etkili Bir Katalog Nasıl Tasarlanır?

Katalog, firmaların kurumsal tanıtımlarımı gerçekleştirdikleri en önemli araçlardan biridir. İçerdiği unsurlar tamamen göze hitap ettiği için de, hem görsellik hem de yazılı anlatım açısından eksiksiz bir tasarım yapılmasına özen gösterilmelidir. Kapak kısmı müşteriyi etkileyen unsurların başında gelir. Çünkü kapağın etkileyici tasarımlarla bütünleşmesi, müşteriler üzerinde satın almaya yönelik teşvik edici rol oynar. Tasarım sürecindeki ikinci önemli ayrıntı ise, ürünlerin olabildiğince açıklayıcı ve net dillerle kategorize edilmesidir. Karmaşıklığa hiçbir şekilde yer verilmemeli ve satışı yapılacak ürünlere ait görsel ve yazıların belirli düzen içerisinde kataloğa yerleştirilmesi gerekir. Ayrıca seçeceğiniz görsellerin yüksek kalitede olmasına dikkat etmelisiniz. Düşük kalitedeki görseller, ürün satışını desteklemeyeceği gibi kurumsal kimlik bakımından da firmanızın imajını olumsuz yönde etkileyebilir. 


Katalog Basım Fiyatları

Katalog basım fiyatları, belirlediğiniz boyutlar ve uygulanacak kağıt çeşitleri ve eklenecek görsel sayısına göre değişiklik gösterir. İhtiyacınıza göre sipariş edebileceğiniz her türlü talebiniz için Seka Basım ve Reklam Matbaa ekibi olarak hizmetinizdeyiz. Basım işlemini, bütün aşamalarda yüksek teknolojili ve kaliteli tekniklerle tamamlayarak, bütçenize uygun fiyatlarla adresinize teslimini sağlıyoruz. Siz de ürün ya da hizmetlerinizin tanıtımını en iyi şekilde yapmak istiyorsanız acele edin ve bizimle iletişime geçin!

 

 

 

 

İLETİŞİME GEÇİN

İletişim Formu