Search
 

 
 
İş yerlerinin camlarında etiket benzeri yazılı veya resimli yapışkanlar bulunur. Folyo kesim adıyla anılan bu yapışkanlar, tabelalardan sonra dikkatimizi çeken ilk detaylar olma özelliği taşırlar. Genellikle reklam, indirim ve kampanya duyurularını yazı kesim yöntemiyle asmaya yönelik kullanılırlar. 
 

Folyo Kesim Nedir?

 
Folyo kesim nedir? sorusu, vektörel olarak çizilen grafiğin bilgisayar aracılığı ile plotter makinesine gönderilmesi sonucu ortaya çıkan kesme işleminin genel adı şeklinde cevaplanabilir. Çoğu zaman yazı kesim olarak kullanılan folyo kesim malzemeleri, fotoblok, forex, afiş tabela, cam kaplamaları, branda ve bez üstünde iş gören ürünlerdir. Ayrıca mağaza görsel uygulamaları ve araçlarda da reklam yapmak amacıyla tercih edilebilirler. Fuarlar, kongreler, festivaller, süreli organizasyonlar da kullanım alanları sınıfında değerlendirilebilir. Buna ek olarak folyo kesim ürünleri, pvc esaslı malzemeden üretilmeleri sebebiyle standart sticker modellerine kıyasla çok daha dayanıklılık özelliği taşırlar. Üstelik ürün pek çok avantajı da beraberinde getirir.  Avantajları sırasıyla; solmaması ya da çok uzun süre geçtikten sonra solması, yıpranma riskine karşı dirençli olması, iç kısımdan cama yapıştırılabilme kolaylığı sağlaması ve renk parlaklığını koruyabilmesidir.
 

Folyo Kesim Çeşitleri Nelerdir?

 
Her folyo kendi içinde farklı kategorilerde yer alır. Bu sebeple folyo kesim çeşitleri de tasarımları ve özellikleri bazında ayrı kefelerde incelenebilir; 
  1. Fosforlu folyo kesim; her renkte imal edilebildiği gibi adını üzerindeki parlak görünümü oluşturan fosfordan alır. 
  2. Kumlama folyo kesim; kullanım alanları genellikle cam yüzeylerdir. Özellikle açık hava reklamcılığında sıklıkla tercih edilir. Kumlama yöntemiyle cam üstünde buzlu görüntü oluşturulur. 
  3. Mıknatıslı folyo kesim; mıknatıs özelliği taşıyarak, magnet, display ve reklam tabelası olarak kullanılan ürünlerdir. Kolay kesilmelerinin yanında kolaylıkla eğilip bükülebilir ve üstünde pek çok baskı çeşidi uygulanabilir malzemeler arasında yer bulurlar. 
  4. Transparan folyo kesim; Uv mukavemetine sahip, şeffaf renkteki özel PVC tasarımlardandır. İç kısımdan aydınlatmalı sembollerle birlikte, pencere grafiklerine yönelik üretimleri yapılır. Ayrıca bu folyolar sayesinde bilgisayar desteği gerektiren bütün işlemleri sorunsuz tamamlamak oldukça kolaydır. 
  5. Yukarıda sıralananların dışında, araç kaplama, reflektif, yüksek seri kesim ve gece ışık veren folyo kesim çeşitleri de mevcuttur. 
 

Renkli Folyo Kesim Nasıl Yapılır?

 
Renkli folyo kesim işlemleri aşağıdaki haliyle sıralanabilir; 
  1. Ürünün ölçülerine karar verilir. Ölçülerin çok büyük ya da küçük olmamasına dikkat edilmelidir. Ürünün yapıştırılacağı alanla orantılı ölçüler seçilmelidir.
  2. Folyonun türüne göre grafik tasarımı vektörel programlarda hazırlanır. Ardından folyo, istenilen renkte kesim makinesine yerleştirilir. 
  3. Kesim işleminin bitiminden sonra folyo makineden çıkartılır. Yazılı kısım sağdan rakamlı kısım ise soldan alınacak şekilde ayarlanır. 
  4. Renkli folyonun uygulanacağı zeminin cinsine göre transfer bandı ile transferleme yapılır. Folyo yazı artık hazır hale getirildikten sonra da bant yavaşça kaldırılır. 
 

En Ucuz Folyo Kesim Fiyatları Seka Basım ve Reklam Matbaa’da

 
Bütçe dostu fiyatlar çerçevesinde folyo kesim siparişi vermek istiyorsanız, doğru adrestesiniz. Folyo kesim fiyatları, grafik tasarım özelliklerine, baskıda kullanılan malzemelere, işçiliğe ve ürünün ölçülerine göre farklılık gösterir. Seka Basım ve Reklam matbaa ekibi olarak, ihtiyacınıza yönelik sipariş edebileceğiniz bütün baskı taleplerinizde kusursuz hizmet sağlıyoruz. Basım sürecini yüksek teknolojili makinelerle yöneterek, kaliteli işçilikle tamamlıyor, minimum 3 iş günü içerisinde de açık adresinize gönderiyoruz. Siz de tanıtımınızı en iyi şekilde yaparak, hedef müşteri potansiyelinizi yükseltme taraftarıysanız, bir an önce bizimle iletişime geçin! Seka Basım ve Reklam ofis gereçleriniz, ambalaj ve stant hizmetlerinizde olduğu gibi her türlü iç- dış mekan reklam materyaliniz içinde daima yanınızda. 
 
 
 
 
 

İLETİŞİME GEÇİN

İletişim Formu