Search

Firmaların ya da şirketlerin kurumsal kimliklerini yansıttıkları belli başlı öğeler mevcuttur.  İlgi çekici logo, kartvizit, cepli dosya ve katalog tasarımlarının yanında, antetli kağıt da bu öğelerin önemli parçalarından birini oluşturur. 

 

Antetli Kağıt Nedir?


Antetli kağıt nedir? Diye sorduğunuzda, şirketlerin özel ya da resmi yazışmalarında kullandıkları ve üst kısmında şirketin şahsi ismiyle birlikte iletişim bilgilerinin yer aldığı iletişim aracı şeklinde tanımlandığını görürsünüz. 

 

Antetli Kâğıt Hazırlama Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

  1. Antetli kağıtlar son derece basit bir görünüm sergilese de, birbiriyle rekabet gösteren kurumlar arasında önem arz eden ürünlerin başında gelirler. Bu nedenle tasarım sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir;
  2. Antetli kağıt hazırlama sürecinde, olabildiğince sade tasarımlar ve minimalist çizgilerle tasarım işlemi gerçekleştirilmelidir. 
  3. Tasarım şemasında bir diğer önemli nokta ise, yazı fontları ve renkleridir. Kurumsal kimliği kaliteli bir görüntüyle yansıtması ve marka adını zedelememesi adına renk seçimi kurumun renk skalasına uygun yapılmalıdır. 
  4. Antetli kağıt hazırlama aşamasında, yapılan tasarımın tüm aşamaları özgün olmalıdır. 
  5. Logo ve şirket bilgileri seçilen kağıtla hiçbir şekilde alakasızlık göstermemelidir. Logonun kağıt üzerinde gereğinden fazla büyük görüntü oluşturması, kurumsal kimliğe zarar verebilir. Buna ek olarak tasarımlarda resim kullanılmamalıdır. 
  6. İletişim bilgileri tek bir çerçeve içine alınarak, hem sade hem de okunaklı yazı fontlarıyla tasarlanmalıdır. 
  7. Kenar boşlukları sayfa düzenine göre ayarlanmalı, göz estetiğini bozucu bir görüntü yaratmamalı ve simetri açısından da hatalı olmamalıdır. Ayrıca yazışmalar sırasında müşteriler üzerinde daha ilgi uyandırıcı bir görünüm yaratabilmek adına kenarlara sarı, mavi ya da kırmızı gibi parlak renklerdeki tonlar eklenebilir. 

 

Antetli Kağıt Bastırmanın Önemi


Bazı şirketler antetli kağıt bastırmak yerine, daha önceden kullanılmış hazır şablonları sayfalara ekleyerek yazıcıdan çıktı olarak almayı tercih eder. Bu durum şirketin kurumsal kimliğini olumsuz yönde etkileyebileceği gibi, özellikle rakip firmalara karşı oluşturduğu imajını da riske atabilir. Çünkü yazıcıdan gelen kağıtlarda, yazı renklerinin solgunluğu ve baskının kalitesizliği öne çıkar. Üstelik hazır şablonların sürekli olarak yazıcıdan çıkartılması maliyet yönünden de şirkette sıkıntılara yol açabilir. Antetli kağıtlar, kalite, özgünlük ve profesyonellik ilkelerini göz önüne alarak hazırlandığında, firmanızın daima rakiplerinin önüne geçmesine olanak sağlamasının yanında, kurumsal anlamdaki konumunu da artıracaktır. 

 

Antetli Kağıt Örnekleri


Şirketlerin olmazsa olmaz ürünlerinden sayılan antetli kağıt örnekleri çeşitliliğiyle dikkat çeker. Bunlar, A4 antetli kağıt, varak baskılı antetli kağıt ve yaldızlı antetli kağıt şeklinde sıralanabilir. Ayrıca antetli kağıt örnekleri arasında en çok iş gören ofis gereçlerinden antetli dosya üzerinde de, gene şirketin marka ismiyle birlikte iletişim kanallarına dair bilgiler yer alır. Basım aşamasında ise CMYK, pantone baskı ve gofre kabartma teknikleri kullanılır. Kağıt gramajı bakımından da 80 gr.’lık 1. Hamur kağıt üretimi yapılır. 

 

Antetli Kağıt Fiyatları


Antetli kağıt fiyatları yapılan tasarımın niteliğine, kullanılan kağıt gramajına ve baskı tekniklerine göre değişiklik gösterir. İhtiyacınıza göre her türlü istek ve talebiniz için Seka Basım ve Reklam Matbaa ekibi olarak hizmetinizdeyiz. Basım işlemini bütün aşamalarında yüksek teknolojili ve kaliteli tekniklerle tamamlayarak, bütçenize uygun fiyatlarla adresinize teslim ediyoruz. Siz de kurumsal yazışmalarınızda kendinizi en iyi şekilde tanıtma amacındaysanız, acele edin ve bizimle iletişime geçin!

 

 

İLETİŞİME GEÇİN

İletişim Formu