Search

Afiş, poster adıyla da bilinen bir çeşit tanıtım ürünüdür. Sokaklarda, metrolarda, duraklarda;  sinema, tiyatro, kitap tanıtımı ve yeni başlayacak dizilerde ilgili afişler sıklıkla karşımıza çıkar. Ebatları büyük hazırlanmış ve üzerinde ilgi çekici görsellere yer verilmişse de birkaç dakikamızı ayırıp göz gezdiririz. İşte tam da noktada afiş amacına ulaşmaya başlamış demektir. Şimdi afişin tam olarak kelime anlamına ve hangi amaçlar doğrultusunda tasarlandığına değinelim. 


Afiş Nedir?

Afiş nedir? Diye sorduğunuzda, önceden belirlenen hedef kitle baz alınarak, etkili bir reklam ve tanıtım amacıyla uzun süreli kullanılabilecek tasarım aracı şeklinde tanımlandığını görürsünüz. Afişlerle firmanızı kapsayan bütün ürünlerin reklamını yapabileceğiniz gibi, ürünlerinizi, hizmetlerinizi ya da etkinliklerinizi birbirinden ayrı olarak da tanıtmanız mümkündür. Özellikle fuarlarda ve alışveriş merkezlerinde asılacak yer iyi planlanarak ayarlandığı takdirde, yeni müşterilere erişme oranı ciddi anlamda artış sağlar. 


Afiş Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Afiş tasarımı içerisinde, konuyla alakalı görsellerin öne çıkarılması müşteri potansiyelini güçlendiren etkenler arasında yer alır. Ancak fotoğrafların tamamen profesyonelce çekilmesine özen göstermelisiniz. Çünkü görselleriniz kalitesiz olursa, afiş tasarımı üzerinde fark edilmesi çok uzun sürmeyecektir. Aynı zamanda, sunduğunuz hizmetlerle ilgili ekleyeceğiniz bilgilerin kısa, öz ve vurucu etki yaratmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin, yeme içme sektörüne ait fast food reklamına yönelik bir afiş hazırlatacaksanız, hamburgerin ya da menünün yakından çekilmiş fotoğraflarını kullanmalısınız. Tiyatro oyununu anlatan bir afiş tasarımı yaptıracaksanız da, sahnelenen tiyatronun ismi belirgin boyutlarda tasarıma eklenmelidir. Bunun yanında afişler kampanya çalışmalarına yönelik de sipariş edilebilir. Kampanyaları hedef alan tasarımlarda da, kampanya detaylarının yanında sloganların görsellerden daha çok göze hitap etmesi gerekir. Siparişinizi hangi konuda verirseniz verin, afişinizin uzaktan dahi bakıldığında müşteride merak duygusunu nasıl uyandıracağının üzerinde durarak tasarımınızı belirlemelisiniz. 


Afiş Örnekleri

Birbirinden farklı afiş örnekleri mevcuttur. Bilgilendirmeyi hedef alan afişlerde başlık ana unsur görülür ve büyük fontlarla yazılır. Böylece afişi inceleyen kişi de, direk okumaya yönelir. Ayrıca, afiş yakın zamanda gerçekleşecek bir etkinliği baz alıyorsa, o etkinliğin hem yerini hem de zamanını belirtmek gerekir. Zıtlıkları barındıran afişler de, farklı kategoriler çerçevesinde kendine yer bulur. İki karşıt rengi bütünleştiren afişler, imkansızı vurgulaması nedeniyle beklenenin üstünde müşteri potansiyeli yakalayabilir. Aynı anda pek çok farklı bilgiyi içeren afiş örnekleri de, görsel hiyerarşi kurallarına göre tasarlanarak, grafik elementler, başlık ve alt bilgilerin yerleştirilmesi belirli bir düzen halinde yapılır. Tüm bunlara ek olarak, illüstrasyon tasarımlarla bütünleşen, felsefi ve minimalist afişlerle de ürün ve hizmetlerinizi halka rahatlıkla sunabilirsiniz.

 
Afiş Baskısı Hangi Tekniklerle Hazırlanır? 

Afişlerin çeşitlilik göstermesinden dolayı, baskı teknikleri de verilecek siparişe göre değişebilir. Afiş baskısı yapılırken genellikle kuşe kâğıtlar tercih edilir. Oranları 250 ile 350 gramaj arasında belirlenir. Boyut ve ebatlar ise hazırlama sürecinde müşterinin ileteceği bilgiler doğrultusunda ayarlanır.  Afiş baskısı için 35x50 cm, 50x70 cm ve 70x100 cm ebatlar uygundur. Tek taraflı baskılarda da uygulanacak yer ve şekline göre arkalı önlü gelecek şekilde işlem yapılabilir. Baskı tamamlandıktan sonra afişlerin üstü parlak veya mat selefon teknikleriyle kaplanabilir.

 
Afiş Fiyatları

Afiş fiyatları, Amerikan servis, bloknot ve broşür örneklerindeki gibi basımda kullanılacak malzemeye, eklenecek görsel-yazı sayısına, tasarımın niteliğine ve ebadına göre değişiklik gösterir. İhtiyaç duyduğunuz her türlü talebiniz için Seka Basım ve Reklam Matbaa ekibi olarak hizmetinizdeyiz. Bütçe dostu afiş fiyatları kapsamında, siparişinizi dilediğiniz görsel ve grafik tasarım çizgileriyle oluşturmanız mümkün.  Basım işlemini yüksek teknolojili ve kaliteli tekniklerle tamamlayarak, cazip fiyat seçenekleriyle 3 iş günü içerisinde adresinize teslim ediyoruz. Siz de ürün ve hizmetlerinizi doğru hedef kitlelere duyurarak müşteri potansiyelinizi yükseltmek istiyorsanız, acele edin ve bizimle iletişime geçin!

 

 

 

 

İLETİŞİME GEÇİN

İletişim Formu